Przejdź do treści

Кінофестиваль Ukraina! 8. Festiwal Filmowy вже восени по всій Польщі

Ukraina! 8. Festiwal Filmowy відбудеться з 18 по 24 жовтня 2023 року в кінотеатрах “Кінотека” та “Амондо” у Варшаві, а також в інших польських містах, таких як Вроцлав, Краків, Познань, Ополе, Гданськ, Глівіце, Плоцьк та ін., а також онлайн з 27 жовтня по 12 листопада 2023 року.

UKRAINA! Festiwal Filmowy – єдиний фестиваль українського кіно в Польщі. Цього року він відбудеться вже увосьме. Буде показано понад 60 фільмів, серед яких нові ігрові, документальні, короткометражні та анімаційні стрічки, а також найкращі фільми-переможці фестивалів, які були створені в Україні за останні роки.  Українське кіно з кожним роком викликає все більшу зацікавленість з боку міжнародних фестивалів, кінокритиків та глядачів. Починаючи з 2016 року, фестиваль привертає увагу глядачів до цього надзвичайно багатого кінематографа, який знову опинився під загрозою після російської атаки. З лютого 2022 року  організатор фестивалю Фонд Luna Plus провів  понад 150 благодійних показів по всій Польщі, а всі кошти з показів передав на допомогу Україні.

Цьогорічний фестиваль включатиме такі секції, як: ОБЛИЧЧЯ УКРАЇНИ, РЕТРОСПЕКТИВИ: КІНО НЕЗАЛЕЖНОСТІ, ГОЛОДОМОР та КОНКУРС КОРОТКОМЕТРАЖНИХ ФІЛЬМІВ. Цього року вперше будуть вручені призи за найкращий ігровий та документальний фільм, які обере журі.

Також новинкою стане секція U!FF ДОСТУПНО – деякі фільми будуть підготовлені

з тифлокоментарями, субтитрами та індукційною петлею длялюдей із вадами слуху.

Серед фільмів, що пердставлені у програмі:

«ТИ МЕНЕ ЛЮБИШ?», реж. Тоня Ноябрьова

Київ за рік до розпаду Радянського Союзу. Сімнадцятирічна Кіра мріє про акторську кар’єру. З розпадом країни, яку вона так добре знає, розпадається і її сім’я. Це другий фільм у творчому доробку Тоні Ноябрової, частково автобіографічна історія дорослішання на тлі великих політичних змін.

«Ти мене любиш?» Фото: з матеріалів преси.

«Я І ФЕЛІКС», реж. Ірина Цілик

Це історія про дорослішання хлопця Тимофія у 90- роках ХХ століття, його сім’ю, друзів, перше кохання, і відносини з колишнім контррозвідником Феліксом, який став частиною його сім’ї. Історія розвивається на тлі буремних 1990-х та розказана через призму дитячого сприйняття…

«ЛЮКСЕМБУРГ. ЛЮКСЕМБУРГ», реж. Антоніо Лукіч

Це другий повнометражний фільм молодого режисера після приголомшливого успіху картини  «Мох думки тихі», який отримав схвальні відгуки критиків і глядачів. Двоє братів вирушають на пошуки батька, який покинув їх, коли вони були дітьми, дізнавшись, що він помирає в Люксембурзі. Коля бачить у ньому героя, тоді як Василь вважає його негідником.

«ДЕНЬ УКРАЇНСЬКОГО ДОБРОВОЛЬЦЯ», реж. Володимир Тихий  

Події фільму розгортаються в Україні протягом одного конкретного дня — 14 березня 2022 року. Це 2944-й день російсько-української війни. За кілька останніх тижнів інтенсивна війна сюрреалістично змішала місця і людей, утворила постапокаліптичний вимір з новими якостями та ролями. Тисячі киян перебрались жити у метро. Раніше спокійні передмістя столиці стали зоною нищівних боїв та мародерства з боку російських загарбників. Люди перестали ділити дні на вихідні та робочі, їх стали нумерувати від дати повномасштабного вторгнення росіян в Україну.  Один з героїв фільму – Роман Ратушний, 9 червня він загине, а у вересні на честь захисника назвуть вулицю в Києві.

«В УКРАЇНІ», реж. Томаш Вольський, Пьотр Павлусь

Серед стрічок, які конкретно і нетрадиційно звертаються до теми війни, нова картина “В УКРАЇНІ”, яка показує насамперед наслідки війни, а не саму війну, зведену до воєнних дій.

“ЖИВІ”, реж. Сергій Буковський

Гучний та монументальний документальний фільм Сергія Буковського “Живі” розповідає

про Голодомор в Україні. Ця трагедія була частиною великої світової драми, яка розпочалася у 1930-х роках: Велика депресія у США, Гітлер у Німеччині, війна Сталіна проти селянства…

Остання позбавила людей приватної власності і не залишила їм вибору. Ситуація в СРСР також ускладнювалася політикою уряду, спрямованою проти будь-якого руху національної ідентичності по всій країні, особливо в Україні.

ЗУСТРІЧІ З МИТЦЯМИ

Після показів фільмів відбудуться зустрічі з  авторами фільмів. Ми плануємо запросити близько 40 гостей з України та Польщі.

Цього року втретє відбудеться КОНКУРС НА НАЙКРАЩИЙ КОРОТКОМЕТРАЖНИЙ ФІЛЬМ Це чудова можливість представити молодих незалежних режисерів, які пов’язані з польським та українським кінематографом. Прийом заявок триває до 31 липня. У конкурсі можуть брати участь короткометражні ігрові, документальні або анімаційні фільми тривалістю не більше 35 хвилин, створені у 2021-2023 роках:

–   українського виробництва,

– польського та іноземного виробництва (виробництва, пов’язаного з Україною, наприклад, темою, місцем зйомок або участю українських акторок, акторів та/або творців).

З поданих заявок буде відібрано двадцять фільмів, які оцінюватиме професійне та громадське журі. У конкурсі візьмуть участь фільми з України, Польщі, а також інших країн.

СУПУТНІ ПОДІЇ:

Супутні заходи включатимуть зустрічі з митцями, дебати, виставки, воркшопи тощо:

ДЕБАТИ:

– РОБОТА НА ФРОНТІ ТА В УМОВАХ ВІЙНИ – зустріч з журналістами та режисерами, які працюють в Україні в умовах війни;

– ЖІНКИ КІНО – зустріч з жінками-кінематографістками з Польщі та України, присвячена ситуації в українській кіноіндустрії та можливостям співпраці з польськими режисер(к)ами і отримання фінансування для кінопроектів;

– ЗРОЗУМІТИ УКРАЇНУ ЧЕРЕЗ ЛІТЕРАТУРУ – зустріч на тему польсько-української літератури

ВІЙНА З ПОГЛЯДУ ДИТИНИ – як діти сприймають навколишню дійсність і як намагаються пояснити її собі.

ВИСТАВКИ:

-Виставка фотографій польського художника Себастьяна Плочарського про становище людей на Донбасі

-Виставка робіт української художниці та ілюстраторки Аліни Потемської (авторки фестивального плакату)

МАЙСТЕРНІ:

-ЗУСТРІЧІ З МАЙСТРАМИ- майстер-класи з відомими українськими режисерами та режисерками, лауреатами міжнародних кінофестивалей

-МАЙСТЕР-КЛАСИ З ВИГОТОВЛЕННЯ УКРАЇНСЬКИХ ВИТИНАНОК (від українського слова  «витинати», тобто «вирізувати» – вид народного декоративного мистецтва)

-ПСИХОЛОГО-ПЕДАГОГІЧНІ ВОРКШОПИ – воркшопи для старшокласників, поєднані з показом українського короткометражного фільму “Юля”. Під час воркшопу будуть проаналізовані основні теми та побудова фільму, а також розглянуті питання міграції.

U!FF ДЛЯ ДІТЕЙ – ігри з аніматорами та кінопокази для наймолодших глядачів.

Під час фестивалю відбудеться глядацьке голосування. Саме глядачі оберуть  НАЙКРАЩИЙ ФІЛЬМ ФЕСТИВАЛЮ!