Ukraina! Festiwal Filmowy logo

UKRAINA! Festiwal Filmowy

Ostatnie pięć lat jest najbardziej owocnym czasem w kinematografii ukraińskiej od czasów odzyskania niepodległości w 1991 roku. Kino ukraińskie z roku na rok budzi coraz większe zainteresowanie międzynarodowych festiwali, krytyków filmowych oraz widzów. W programie czterech edycji festiwalu Ukraina! znalazły się pokazy najważniejszych i nagradzanych filmów ukraińskich z ostatnich lat, spotkania z twórcami, plebiscyt publiczności na najlepszy film festiwalu, warsztaty kuchni ukraińskiej, projekcje i zajęcia dla dzieci, koncerty oraz wystawy.

Festiwal pokazał jak silna jest potrzeba rozmowy, wzajemnego poznania i zrozumienia. W Polsce mieszka coraz więcej Ukraińców, to nasi sąsiedzi, współpracownicy, koledzy. Chcemy, aby festiwal symbolicznie budował pomost pomiędzy Polakami i Ukraińcami, aby był okazją do partnerskiej rozmowy i wspólnej zabawy.- Beata Bierońska-Lach, dyrektorka festiwalu.

Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo

Nasza historia

2016

Pierwsza edycja festiwalu w Kinie Iluzjon była wyjątkową okazją do spotkania się z ukraińską kulturą oraz bliższe poznanie naszego sąsiada. Festiwal pokazał nie tylko różnorodność tematyczną i gatunkową ukraińskiej kinematografii, wciąż bardzo mało znanej w Polsce, ale był przede wszystkim miejscem spotkania Polaków i Ukraińców. Jeden wieczór festiwalu poświęcony był Ołehowi Sencowowi, ukraińskiemu reżyserowi, który po sprzeciwie wobec rosyjskiej aneksji Krymu, został aresztowany w swoim domu w maju 2014 roku.

2017

Druga edycja festiwalu, która odbyła się w warszawskim kinie Luna była prawdziwym świętem kultury ukraińskiej. Jej hasłem przewodnim było „nowe kino”. W programie znalazły się nowe produkcje filmowe, debaty oraz warsztaty tworzenia Motanek, słowiańskich lalek dobrych życzeń. Druga edycja festiwalu została poszerzona o filmy krótkometrażowe i niezależne. Nie zabrakło również muzycznej uczty w postaci koncertu elektronicznego zespołu OY Sound System.

2018

Trzecia odsłona festiwalu była okazją do pokazania współczesnej kultury ukraińskiej, trendów rozwijających się w kinematografii oraz w muzyce i sztuce współczesnej. Trzecia edycja pokazała Ukrainę jako kraj młodych, kreatywnych i nowoczesnych ludzi poprzez bogaty program filmowy, koncert oraz wystawę sztuki współczesnej. Pragnęliśmy obudzić Polaków i mieszkańców Warszawy do otwarcia się na nowych kolegów z pracy, sąsiadów i przyjaciół. W ramach wydarzeń towarzyszących na zakończenie festiwalu odbył się koncert grupy Cold Comfort, post-punkowego zespołu z Ukrainy.

2019

Motywem przewodnim czwartej edycji festiwalu była droga. Bohaterowie pokazywanych w ubiegłym roku filmów wyruszyli w podróż po Ukrainie, tak jak w filmach „Moje myśli są ciche”, „Człowiek z taboretem”, „Wulkan” i „Do domu”. Programowi filmowemu towarzyszyły wyjątkowe wydarzenia towarzyszące: pokazy filmowe dla dzieci, warsztaty kulinarne, koncert jazzowego trio Szamburski, Szpura & Tokar oraz wystawę plakatów „Yellow & Blue”. W programie znalazły się także spektakle teatralne z napisami w języku ukraińskim grane w Teatrze Powszechnym oraz performatywne czytanie sztuki „Gdzieś i około” w reżyserii Jerzego Lacha, które odbyło się w Teatrze Studio.

150

seansów w trakcie 4 lat

50

gości z Ukrainy

20

wydarzeń towarzyszących

200

wolontariuszy

Media o nas