Ukraina! Festiwal Filmowy logo

Wydarzenia towarzyszące

content

DEBATA: CZY UKRAINA TO NADAL EUROPA WSCHODNIA?

Wspólnie z panelistami sprawdzimy jak ostatnie 5 lat zmieniło kulturę Ukrainy. Czas w trakcie i po Majdanie charakteryzował się wyjątkową aktywnością obywateli, którzy w obliczu niebezpieczeństwa bronili...no właśnie... czego? Czy chodziło tylko o ojczyznę i narodowość? Czy raczej o swobody obywatelskie, wolność jednostek i poszanowanie prawa nieobecne we wschodnich autorytaryzmach? Czy ukraińscy artyści mają większą swobodę wypowiedzi niż wcześniej? Czy twórcy z innych krajów postradzieckich znajdują w Kijowie bezpieczną przystań? Jak Ukraina pod tym względem wypada na tle Europy Środkowej? W dyskusji panelowej wezmą udział: Oleksandra Iwaniuk (pisarka, dziennikarka), Ziemowit Szczerek (pisarz, dziennikarz), Tymur Jaszczenko (reżyser), Wołodymyr Szejko (dyrektor Instytutu Ukraińskiego), Anna Korzeniowska-Bihun (tłumaczka audiowizualna i literacka) Moderator: Jakub Majmurek (dziennikarz)

content

POKAZ FILMU ZIEMIA Z MUZYKĄ NA ŻYWO W WYKONANIU BASTARDA TRIO

Bastarda gra na żywo do wybitnego filmu Dowżenki „Ziemia”. Kompozycje oparte na muzyce średniowiecznej i renesansowej oraz ich współczesne przetworzenia w wykonaniu zespołu tworzą idealną ścieżkę dźwiękową dla tego monumentalnego dzieła. Szamburski (klarnet), Górczyński (klarnet kontrabasowy) i Pokrzywiński (wiolonczela) tworzą w ścisłym kontakcie z obrazem, ich narracyjna muzyka podkreśla, a czasem kontrapunktuje filmowy przekaz reżysera.

Kup bilet
content

WYSTAWA

Wystawa „Discover Ukraine Now” opowiada o ukraińskich miejscowościach i miastach, ich historiach, zmianach, pięknie natury, mieszkańcach i ich działalności, o Ukrainie, która rozwija się, imponuje i zachwyca. Artyści z całej Ukrainy, zainspirowani podróżami, dzielą się fotorelacjami ze światem i pokazują nowoczesną i ekscytującą Ukrainę. Zdjęcia były publikowane m.in. w BBC, N-Photo, Bruckmann Publisher, Aesthetica Magazine NatGeo, Wikimedia, Story Terrace, BuzzFeed, UNESCO official website, Shortlist Sony World Photography Awards itd.

content

UKRAIŃSKI MISIOWY PORANEK

Misiowi Przyjaciele już po raz piąty zapraszają do wspólnej zabawy w Kinie Iluzjon. W tym roku oprócz pokazu polskich i ukraińskich bajek, na dzieci czekają zabawy z animatorami, nauka ukraińskiej piosenki i zagadki językowe, a także tworzenie wspólnej flagi z odrysowanych dłoni.

Kup bilet