Debata: Praca filmowców na wojnie

DEBATA  “Praca filmowców na wojnie”  21.10.2023 godz. 18.00, Kinoteka

Jak wygląda praca nad filmem na wojnie? Jak się do tego przygotować?

Spotkanie poświęcone będzie procesowi dokumentowania życia Ukraińców przez filmowców oraz ich relacjom z bohaterami i bohaterkami.

Twórcy filmowi, z różnych perspektyw opowiedzą o pracy nad ich filmami w doświadczonej wojną Ukrainie.

 

Prowadzący: 

Piotr Pogorzelski

Prelegenci: 

Siarhei Marchyk –  dokumentalista, producent, operator i reżyser, Z wydarzeniami w Ukrainie związany od 2013 roku, gdzie dokumentował Rewolucję na Majdanie, a w latach kolejnych atak na Krym oraz wojnę na Donbasie. Od 2015 roku realizuje reportaże i filmy dokumentalne w m.in. tureckim Kurdystanie, Iraku, Syrii, Jordanii, Wenezueli, Armenii, Białorusi czy Afganistanie. Od 24 lutego 2022 roku spędził w Ukrainie ponad 11 miesięcy dokumentując historie Ukraińców.

Sebastian Tomasz Plocharski –  83r, pochodzący z Torunia, artysta wizualny, fotograf, filmowiec i publicysta. Założyciel projektu na pograniczu sztuki, storytellingu i społecznego aktywizmu: MakeCoffeeNotWar.info. Od 2015 roku nieprzerwalnie zaangażowany we wschodniej Ukrainie jako dziennikarz i dokumentalistalista skupiający się na społeczno-kulturowych następstwach inwazji Rosyjskiej na Ukrainę. 

Piotr Pawlus – Absolwent Wydziału Operatorskiego i Fotografii w Szkole Filmowej Krzysztofa Kieślowskiego. Absolwent Krakowskiej Szkoły Scenariuszowej i laureat nagrody tej szkoły za treatment do filmu fabularnego „Marzyciel”. Tworzy filmy dokumentalne, fabularne i reklamowe w Polsce i za granicą, nagradzane na międzynarodowych festiwalach filmowych (m.in. Gdynia FF, Film and Music Festival Küstendorf, Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”, Polska, 11 Go Short – Short IFF, Holandia).

Autor zdjęć do filmu “W Ukrainie” prezentowanego w programie 8. UFF.

Piotr Grawender – operator, producent seriali oraz filmów dokumentalnych. Wykształcenie zdobywał na wydziale operatorskim Columbia College Chicago. Autor zdjęć do filmu fabularnego „Dustclouds” (reż. Filip Jan Rymsza). Od lat współpracuje z polskimi stacjami telewizyjnymi – TVN, TVN Style, TVN Turbo, TTV, Discovery Channel, Travel Channel, tworząc programy dokumentalne. W jego portfolio znajdują się projekty dla klientów takich jak Nokia, Open’er Festival, Gosia Baczyńska, HBO, Kayax, WWF, PGE. W swojej pracy wykorzystuje nowinki technologiczne wg idei “less is more”. Takiego myślenia nauczyło go podróżowanie po całym świecie i praca w trudnych warunkach, gdzie ciężki i skomplikowany sprzęt jest przeszkodą, a nie pomocą. Producent i autor zdjęć do nagradzanego na wielu  światowych festiwalach filmu dokumentalnego “Skąd Dokąd”

 

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się do naszego newslettera

Dołącz do naszej listy mailingowej, aby otrzymywać najnowsze wiadomości i aktualizacje od naszego zespołu.

Nasza polityka prywatności

Subskrypcja powiodła się!