Wydarzenia towarzyszące

POKAZ PRZEDPREMIEROWY MONODRAMU “INSEKT”

POKAZ PRZEDPREMIEROWY MONODRAMU “INSEKT”

POKAZ PRZEDPREMIEROWY MONODRAMU “INSEKT”, reż. Jerzy Lach, autorka Lena Kudajewa, Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, 23.10.godz. 18:00, wstęp wolny Spektakl skupia się na relacji pomiędzy córką a ojcem - tyranem i alkoholikiem. Kudajewa opowiada tę historię...

czytaj dalej
SILENT DISCO

SILENT DISCO

Silent disco! 8. Ukraina! Festiwalu Filmowego 20 października zapraszamy na imprezę silent disco, która będzie towarzyszyć ósmej edycji Festiwalu Filmowego Ukraina! Wypożyczenie słuchawek 30 PLN gotówką za okazaniem dowodu tożsamości ze zdjęciem. Każda osoba może...

czytaj dalej
Master Class Reżyserski Serhija Bukovskyiego

Master Class Reżyserski Serhija Bukovskyiego

Jak sprawić, by historia była interesująca dla widza? Jak pracować ze starszymi bohaterami podczas kręcenia filmu? Jak wykorzystać kronikę filmową podczas kręcenia filmu? Na te pytania odpowie Serhii Bukovskyi, klasyk ukraińskiego kina dokumentalnego. Swoją opowieść...

czytaj dalej
KONCERT ZESPOŁU SKRYABIN/Скрябін

KONCERT ZESPOŁU SKRYABIN/Скрябін

Legendarny zespół SKRYABIN wyrusza w polską część europejskiej trasy poświęconej pamięci Kuźmy (ś.p. Andrija Kuźmenki - lidera zespołu, który tragicznie zginął w wypadku samochodowym) zagra ciepły, akustyczny koncert w sercu Warszawy już 25 października! W tym roku...

czytaj dalej
Master Class scenariuszowy Vladimira Gromova

Master Class scenariuszowy Vladimira Gromova

Tworzenie scenariusza to długa podróż. Nie można po prostu usiąść i go napisać. Kiedy kończysz swoją historię do przyszłego filmu, okazuje się, że musisz nad nią pracować i pracować. Czasami scenariusz jest pisany i przepisywany przez cały czas produkcji filmu, nawet podczas montażu i udźwiękowienia. Dlaczego tak się dzieje? I dlaczego redagowanie scenariusza, wiele wersji historii, jest sposobem na stworzenie prawdziwego dramatu? Dowiesz się o tym podczas warsztatów.

czytaj dalej
Wystawa: “Przedśmiertne Portrety Mieszkańców wojny rosyjsko-ukraińskiej, 2023”

Wystawa: “Przedśmiertne Portrety Mieszkańców wojny rosyjsko-ukraińskiej, 2023”

Sebastian Płocharski to fotograf, który odważył się odkryć zakamarki dusz ludności cywilnej tkwiącej w sercu wojny Rosyjsko-Ukraińskiej. To niezwykła ekspozycja, której każdy element jest pełen głębi, empatii i surowej prawdy. „Przedśmiertne Portrety Mieszkańców wojny Rosyjsko-Ukraińskiej” to świadectwo ludzkiej siły w obliczu niesamowitej tragedii.

Artysta rozpoczął ten niezwykły cykl w 2020 roku. Jego pierwsze portrety powstały w trakcie performance’u artystyczno-dziennikarskiego, nazwanego 'The Pink Rider – Linia Rozgraniczenia’. Podczas tych niezwykłych miesięcy, od października do listopada 2020 roku, artysta samotnie przemierzał trasę wzdłuż tzw. linii rozgraniczenia – granicy między Ukrainą a tzw. Ługańską i Doniecką Republiką Ludową, wspieraną przez Rosję.

czytaj dalej
Wystawa projektu: “Kultura Vs Wojna”

Wystawa projektu: “Kultura Vs Wojna”

18-24.10, Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, al. Ujazdowskie 20 wstęp wolny, wystawę można obejrzeć w czasie trwania wydarzeń festiwalowych w przestrzeni Centrum Kultury Filmowej WYSTAWA PROJEKTU: “KULTURA VS WOJNA” Autorskie wystawy fotograficzne Serhija...

czytaj dalej
Warsztaty: wycinanka jako art-terapia

Warsztaty: wycinanka jako art-terapia

Zapraszamy na spotkanie i warsztaty, które poprowadzą znawczynie i mistrzynie ukraińskiej wycinanki – Zinaida Kosytska oraz Mariya Yankova. Rozpoczniemy od wykładu o historii wycinanki – regionalnych wzorach i technikach, a także o jej terapeutycznych właściwościach, następnie przejdziemy do warsztatów rękodzielniczych pod okiem mistrzyń.

czytaj dalej
Prezentacja książki Ksenii Alpern “BELIEVE YOUR WAY”

Prezentacja książki Ksenii Alpern “BELIEVE YOUR WAY”

Zapraszamy na spotkanie z Ksenią Alpern – doktorem nauk humanistycznych, wykładowcą, coachem i mówcą motywacyjnym, ekspertką w dziedzinie kreowania kariery oraz biznesu, która zaprezentuje swoją najnowszą książkę “Believe your way! Uwierz w swoją drogę! 7 kroków do rozwoju Twojej kariery zawodowej”

czytaj dalej
Poranek dla dzieci

Poranek dla dzieci

Poranek integracyjny dla dzieci polskich i ukraińskich rozpocznie się od pokazu bajek. Po pokazie filmowym ukraińskich animacji na dzieci czeka wspólna zabawa pełna kreatywności, dobrego humoru i niezwykłych niespodzianek. Zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku 2-6 lat

czytaj dalej

Debata: Zrozumieć Ukrainę przez literaturę

Po 24 lutego ukraińska literatura stała się przedmiotem żywego zainteresowania w Polsce. Książki nie tylko pomagają nam lepiej zrozumieć naszych sąsiadów, ale także budują dialog, ukierunkowują nas na nowe ścieżki w relacjach międzyludzkich. Jakie obrazy Ukrainy pojawiają się na półkach księgarni i które książki przedstawiają ten kraj w sposób najbardziej rzetelny, fascynujący i autentyczny? Serdecznie zapraszamy na dyskusję o literaturze ukraińskiej, w której udział wezmą wyjątkowi goście:

czytaj dalej

Debata: Wojna z perspektywy dziecka

Konflikty zbrojne w sposób szczególny doświadczają tych, najbardziej wrażliwych czyli dzieci, które w najmniejszym stopniu potrafią się obronić przed zagrożeniem i konsekwencjami konfliktów a jednocześnie ponoszą ogromny koszt, szczególnie psychiczny w postaci traum i śladów w psychice, które zostają z nimi na długie lata często na całe życie, mogą wręcz nieodwracalnie zmienić strukturę psychiczną dziecka i ograniczyć możliwości rozwoju lub współżycia społecznego w życiu dorosłym. Podczas debaty porozmawiamy o śladach jakie wojna pozostawia w psychice dzieci, jak można pomóc im uporać się z traumami poprzez różne techniki i narzędzia oraz jak przebiega integracja dzieci i młodzieży z regionów konfliktu zbrojnego w Ukrainie, w polskiej rzeczywistości szkolnej.

czytaj dalej

Debata: Praca filmowców na wojnie

Jak wygląda praca nad filmem na wojnie? Jak się do tego przygotować?
Spotkanie poświęcone będzie procesowi dokumentowania życia Ukraińców przez filmowców oraz ich relacjom z bohaterami i bohaterkami.
Dokumentaliści, z różnych perspektyw opowiedzą o pracy nad ich filmami podczas wielu miesięcy spędzonych w doświadczonej wojną Ukrainie.

czytaj dalej

Debata: Kobiety filmu

Stowarzyszenie Kobiety Filmu oraz Ukraina!Film Festiwal zaprasza na spotkanie ukraińskich i polskich kobiet związanych z branżą filmową, podczas którego zaproszone gościnie wymienią się doświadczeniami, porozmawiają o możliwościach współpracy i wzajemnego wsparcia.

czytaj dalej

Debata: Historie nadzwyczajnej troski. Świadectwo jako treść pracy dokumentalistów centrum Lemkina

Podczas debaty przyjrzymy się istocie tego co legło u podstaw działalności Centrum Lemkina, czyli historii, która powierzana jest przez świadka. Postaramy się prześledzić proces tego co z cenną historią się dzieje od momentu nagrania lub jej spisania do momentu jej rozpowszechniania. Zaproszeni goście przybliżą poszczególne etapy pracy z historią a także różnych form przełożenia świadectw historycznych w formie storytellingu – m.in. pod postacią filmu, reportażu książkowego czy publicystyki.

czytaj dalej
CYBER ELF

CYBER ELF

Wszyscy znamy obrazy ze zniszczenia Teatru Dramatycznego w Mariupolu, druzgocącego przykładu rosyjskiej agresji, obojętnej na los dzieci, nieuzbrojonych cywilów, czy po prostu – na ludzkie życie. Teatr wykorzystany jako schron, obrzucony bombami i całkowicie zniszczony, pomimo jasnego ostrzeżenia o znajdujących się w środku dzieciach. Wyrysowany kredą napis w języku rosyjskim: „дeти” obiegł cały Świat, wysyłając jasny komunikat. Władimir Putin i jego poplecznicy wypowiedzieli wojnę totalną cywilizacji, ludzkości i kulturze, wciągając w sam środek konfliktu teatr – dosłownie i w przenośni.

czytaj dalej
Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się do naszego newslettera

Dołącz do naszej listy mailingowej, aby otrzymywać najnowsze wiadomości i aktualizacje od naszego zespołu.

Nasza polityka prywatności

Subskrypcja powiodła się!