18-24.10, Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, al. Ujazdowskie 20
wstęp wolny, wystawę można obejrzeć w czasie trwania wydarzeń festiwalowych w przestrzeni Centrum Kultury Filmowej
WYSTAWA PROJEKTU: “KULTURA VS WOJNA”
Autorskie wystawy fotograficzne Serhija Mykhalchuka (operatora, który służy w Siłach Zbrojnych od pierwszych dni pełnoskalowej inwazji) oraz Konstantina i Vlady Liberovyh – wojskowych fotografów dokumentalnych.
Serhij Mykhalchuk to znany na Ukrainie i na świecie operator i fotograf. Ma na swoim koncie około 40 filmów, z czego 4 nominowane do Oscara. Jest zdobywcą „Srebrnego Niedźwiedzia” na Festiwalu Filmowym w Berlinie i kilkudziesięciu światowych nagród za najlepsze zdjęcia. Serhij jest także autorem 10 osobistych wystaw fotograficznych. Na początku pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę dobrowolnie wstąpił w szeregi Sił Zbrojnych. Fotografie Serhija to twórcze odbicie tragicznych momentów wojny i bohaterskiej walki narodu ukraińskiego o niepodległość i tożsamość.
„Oprócz karabinu maszynowego mamy także kamerę. I możemy to wykorzystać, aby ta historia i ta wojna zostały zapamiętane.”
„Ta wojna zmieniła moją świadomość. Wiele strasznych materiałów stanowi dowód zbrodni Federacji Rosyjskiej dla Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości”.
– Serhij Mykhalczuk
Konstantin i Vlada Liberov od pierwszych dni pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę pracowali na najgorętszych stanowiskach frontu, ich zdjęcia zapierają dech w piersiach, a świadomość aż do ostatniej chwili nie chce zaakceptować tej okrutnej, nieludzkiej rzeczywistości wojny. Celem fotografii jest pokazanie bolesnej, trudnej codzienności i ukazanie światu prawdy o bohaterskiej walce Ukraińców. Wzruszające i szczere zdjęcia autorów są ważnym dokumentalnym dowodem zbrodni Federacji Rosyjskiej na narodzie ukraińskim.
“Różnica między Ukraińcami a Rosjanami jest fundamentalna – dotyczy wartości i standardów życia. Jesteśmy naprawdę zupełnie inni, mamy różny kurs i wizję przyszłości”.
“Gdybym miała możliwość nigdy nie robić tych zdjęć, zgodziłabym się bez wahania. Gdyby powiedziano mi, że nigdy nie zostanę opublikowana przez New York Times, chętnie bym to zaakceptowała. Lepiej byłoby gdyby nie było tego wszystkiego, żadnych mediów i żadnej wojny”.
“Jeśli zostajesz dokumentalistą, musisz nagrywać wszystko, ponieważ w przeciwnym razie, nawet ze strony wroga, może to być później traktowane tak, jakby nigdy się nie wydarzyło.”
-Konstantin i Vlada Liberov
Wystawę można obejrzeć w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy na al. Ujazdowskich 20 w czasie trwania wydarzeń U!FF 2023 oraz na platformie VOD