DEBATA O DEZINFORMACJI

27.10. 2024 -DEBATA O DEZINFORMACJI pod tytułem “DEZINFORMACJA – AGRESJA WOBEC PRZESTRZENI PUBLICZNEJ JAKO NARZĘDZIE PROWADZENIA WOJNY PRZEZ ROSJĘ”
14:00, Centrum Kultury Filmowej im. A. Wajdy , 120’
wstęp wolny

Dezinformacja nie jest zjawiskiem nowym – rozpowszechnianie fałszywych informacji, plotek, manipulacje to broń psująca przestrzeń publiczną. Nawet prawdziwe cząstki informacji mogą działać na wbrew interesowi społecznemu, jeśli podane są w fałszywym kontekście. Obronną tarczą jest tu myślenie krytyczne i rzetelne sprawdzanie źródeł informacji, ale najlepszym rozwiązaniem byłby powszechny program edukacji cyfrowej. Z zaproszonymi gośćmi porozmawiamy o wpływie dezinformacji na polaryzację postaw w polskim społeczeństwie, wzmaganie niechęci wobec uchodźców, a także kreowanie zmanipulowanych konfliktów i podważanie zaufania do instytucji demokratycznych jako element strategii Rosji wymierzonej przeciwko Europie. – tekst moderatorki debaty Anny Łazar.

Anna Łazar – kuratorka programu międzynarodowej współpracy artystycznej Wolne Słowo w ramach Gdańsk Miasto Literatury, autorka tekstów, tłumaczka (m.in. Ilya Kaminsky, Republika Głuchych, wyd. Warsztaty Kultury w Lublinie 2023, Oksana Zabużko, Planeta Piołun, wyd. Agora, 2022, Dlaczego w sztuce ukraińskiej są wielkie artystki, wyd. Fundacja Katarzyny Kozyry 2020), redaktora książki o sztuce Aleksandry Kubiak Zrobię serce, wyd. BWA Zielona Góra, 2022. Pracowała w dziedzinie dyplomacji publicznej w MSZ jako wicedyrektorka i p.o. dyrektora w Instytutach Polskich w Kijowie (2008-2014) i w Sankt-Petersburgu (2015-2018) oraz jako kuratorka w Muzeum Sztuki w Łodzi (2021-2022). Członkini zespołu Archiwum Kobiet IBL PAN, członkini polskiej sekcji AICA.

Uczestnicy debaty: 

Magda Szpecht – cyberaktywistka, artystka teatralna, autorka instalacji i spektakli. Absolwentka reżyserii na PWST w Krakowie, a wcześniej dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Wybrała drogę Cyber Elfa, czyli walczącej z rosyjskimi  trollami, fake newsami i dezinformacją. Po wybuchu wojny w Ukrainie 24 lutego 2022 roku Magda Szpecht wróciła do swojego pierwszego zawodu – dziennikarstwa. Jej codziennym polem bitwy i narzędziami do udostępniania sprawdzonych informacji stały się platformy społecznościowe (Facebook, Instagram, Telegram, YouTube), ale też portale informacyjne, kanały telewizyjne i wiadomości z pierwszej ręki.

Tomasz Piechal – dziennikarz, redaktor produkcji filmowych i telewizyjnych, ekspert ds. wschodnich. Od 2022 roku związany z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym. W latach 2018-2022 rozwijał dział filmów dokumentalnych w Telewizji Polskiej. Pierwszy redaktor naczelny TVP Dokument, odpowiadał za stworzenie i start anteny. W 2014-2018 analityk ds. Ukrainy w Ośrodku Studiów Wschodnich im. Marka Karpia. Relacjonował dla polskich mediów rewolucję godności oraz aneksję Krymu.

Anna Tatar – doktor nauk humanistycznych, przedstawicielka antyrasistowskiego Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”, współredaktorka monitoringu rasizmu i ksenofobii „Brunatna Księga”. Na Uniwersytecie Warszawskim ukończyła studia literaturoznawcze i obroniła doktorat na temat relacji polsko-żydowskich w tekstach Hanny Krall.

Partnerami debaty są Stowarzyszenie “Nigdy Więcej” i  Fundacja FreeDoc Foundation

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się do naszego newslettera

Dołącz do naszej listy mailingowej, aby otrzymywać najnowsze wiadomości i aktualizacje od naszego zespołu.

Nasza polityka prywatności

Subskrypcja powiodła się!