O Festiwalu
Ostatnie dziewięć lat to najbardziej owocny okres w kinematografii ukraińskiej od czasów odzyskania niepodległości w 1991 roku. Kino ukraińskie z roku na rok budzi coraz większe zainteresowanie międzynarodowych festiwali, krytyków filmowych oraz widzów. W programach siedmiu edycji festiwalu Ukraina! znalazły się pokazy najważniejszych i nagradzanych filmów ukraińskich z ostatnich lat, spotkania z twórcami, plebiscyt publiczności na najlepszy film festiwalu, warsztaty kuchni ukraińskiej, projekcje i zajęcia dla dzieci, koncerty oraz wystawy.
Początki festiwalu filmowego “Ukraina!” wcale nie były jednak łatwe. Organizujemy festiwal od 2016 roku i to było bardzo trudne, propagowanie kina ukraińskiego, tak mało znanego wówczas w Polsce. Słyszeliśmy opinie, że to kino postradzieckie i po co je pokazywać. Okazuje się, że współczesne ukraińskie kino jest bardzo dobre. Przypomina kino europejskie, ale z taką wschodnią duszą
Nasza historia
Festiwal pokazał jak silna jest potrzeba rozmowy, wzajemnego poznania i zrozumienia. W Polsce mieszka coraz więcej Ukraińców, to nasi sąsiedzi, współpracownicy, koledzy. Chcemy, aby festiwal symbolicznie budował pomost pomiędzy Polakami i Ukraińcami, aby był okazją do partnerskiej rozmowy i wspólnej zabawy.
2022
Wiemy przecież, że filmowcy zamienili kamery na broń, a jeśli coś kręcą, to dokumenty, żeby przedstawić je później w trybunale haskim jako dowody rosyjskich zbrodni. Cieszmy się więc tym, co mamy i co możemy pokazać w tym roku
Beata Bierońska-Lach
W ramach programu pokazanych zostało ponad 50 filmów, w tym nowe filmy fabularne, dokumentalne, krótkometrażowe i animowane, a zarazem najlepsze, nagradzane na festiwalach filmy, które powstały w Ukrainie w ciągu ostatnich lat. Kino ukraińskie z roku na rok budzi coraz większe zainteresowanie międzynarodowych festiwali, krytyków filmowych oraz widzów. Festiwal od 2016 roku kieruje uwagę widzów na tę niezwykle bogatą kinematografię, która jest zagrożona po ataku Rosji na Ukrainę.
Między Wojną a Nadzieją to temat przewodni 7. edycji festiwalu.
Na program festiwalu złożyły się sekcje: KOBIECE HISTORIE, OBLICZA UKRAINY, MARIUPOL, SZTUKA WOLNOŚCI oraz KONKURS NA NAJLEPSZY FILM KRÓTKOMETRAŻOWY.
Aby dotrzeć do widzów w całej Polsce festiwal będzie mieć wersję online od 1 do 14 listopada 2022 na platformie VOD.Warszawa oraz odbędą się repliki festiwalu w wybranych miastach Polski: Kraków, Żywiec, Wrocław, Gdańsk, Białystok, Gliwice, Toruń, Poznań i Gorzów Wielkopolski,
2021
Hasło 6. Festiwalu Filmowego Ukraina! to OBECNOŚĆ, rozumiana na kilka sposobów. To ugruntowana już obecność społeczności ukraińskiej w Polsce, to coraz bardziej doceniana obecność ukraińskiej kultury na arenie międzynarodowej, to wreszcie obecność interpretowana jako skupienie twórców filmowych na uważnej obserwacji ukraińskiej teraźniejszości.
2020
Piąta edycja była ciężka dla wszystkich – pandemia COVID-19 i ograniczenia z nią związane utrudniały przeprowadzenie Festiwalu w formie, którą znaliśmy. Była to pierwsza edycja Festiwalu w edycji hybrydowej. Pokazy odbywały się zarówno w kinach, jak i online! Dzięki naszym widzom i fanom udało nam się osiągnąć niezłe wyniki!
- Pokazaliśmy 34 filmy
- 43 seanse w kinie
- 8 dni festiwalu w kinie
- 5 wydarzeń towarzyszących: 2 koncerty, wystawa fotografii, debata na temat ukraińskiej kultury oraz zdjęcia dla dzieci
- 7 spotkań z gośćmi
- oraz 1200 widzów w kinie przy 25% widowni i ok. 18000 widzów online na platformie Mojeekino. Najwięcej widzów online było w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Łodzi oraz Gdańsku.
2019
Motywem przewodnim czwartej edycji festiwalu była droga. Bohaterowie pokazywanych w ubiegłym roku filmów wyruszyli w podróż po Ukrainie, tak jak w filmach „Moje myśli są ciche”, „Człowiek z taboretem”, „Wulkan” i „Do domu”. Programowi filmowemu towarzyszyły wyjątkowe wydarzenia towarzyszące: pokazy filmowe dla dzieci, warsztaty kulinarne, koncert jazzowego trio Szamburski, Szpura & Tokar oraz wystawę plakatów „Yellow & Blue”. W programie znalazły się także spektakle teatralne z napisami w języku ukraińskim grane w Teatrze Powszechnym oraz performatywne czytanie sztuki „Gdzieś i około” w reżyserii Jerzego Lacha, które odbyło się w Teatrze Studio.
2018
Trzecia odsłona festiwalu była okazją do pokazania współczesnej kultury ukraińskiej, trendów rozwijających się w kinematografii oraz w muzyce i sztuce współczesnej. Trzecia edycja pokazała Ukrainę jako kraj młodych, kreatywnych i nowoczesnych ludzi poprzez bogaty program filmowy, koncert oraz wystawę sztuki współczesnej. Pragnęliśmy obudzić Polaków i mieszkańców Warszawy do otwarcia się na nowych kolegów z pracy, sąsiadów i przyjaciół. W ramach wydarzeń towarzyszących na zakończenie festiwalu odbył się koncert grupy Cold Comfort, post-punkowego zespołu z Ukrainy.
2017
Druga edycja festiwalu, która odbyła się w warszawskim kinie Luna była prawdziwym świętem kultury ukraińskiej. Jej hasłem przewodnim było „nowe kino”. W programie znalazły się nowe produkcje filmowe, debaty oraz warsztaty tworzenia Motanek, słowiańskich lalek dobrych życzeń. Druga edycja festiwalu została poszerzona o filmy krótkometrażowe i niezależne. Nie zabrakło również muzycznej uczty w postaci koncertu elektronicznego zespołu OY Sound System.
2016
Pierwsza edycja festiwalu w Kinie Iluzjon była wyjątkową okazją do spotkania się z ukraińską kulturą oraz bliższe poznanie naszego sąsiada. Festiwal pokazał nie tylko różnorodność tematyczną i gatunkową ukraińskiej kinematografii, wciąż bardzo mało znanej w Polsce, ale był przede wszystkim miejscem spotkania Polaków i Ukraińców. Jeden wieczór festiwalu poświęcony był Ołehowi Sencowowi, ukraińskiemu reżyserowi, który po sprzeciwie wobec rosyjskiej aneksji Krymu, został aresztowany w swoim domu w maju 2014 roku.
Media o nas:
Głos Kultury
Reportaż. Polskie Radio
Dyrektorka festiwalu filmowego “Ukraina!”: to kino europejskie ze wschodnią duszą