22.10.2024 – PANEL PRODUCENCKI “KOPRODUKCJA POLSKO-UKRAIŃSKA. POTENCJAŁ, WYZWANIA I ZAGROŻENIA W CZASACH WOJNY”
Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, godz. 14:00, 120’
wstęp wolny
KOPRODUKCJA POLSKO-UKRAIŃSKA. POTENCJAŁ, WYZWANIA I ZAGROŻENIA W CZASACH WOJNY.
Co stoi za tym procesem? Synergia twórcza? Łączenie potencjałów produkcyjnych? Poszerzanie grona odbiorców? A może strach potencjalnych koproducentów przed wojną? Podczas panelu dyskusyjnego ukraińscy i polscy producenci i dystrybutorzy filmowi będą dyskutować o możliwościach i wyzwaniach stojących przed polsko-ukraińskimi koprodukcjami w czasach wojny hybrydowej. Omówione zostaną zarówno zrealizowane projekty, jak i te będące w fazie produkcji. Celem panelu jest analiza dotychczasowych doświadczeń w produkcji wspólnych projektów koprodukcyjnych, analiza problemów produkcyjnych i sposobów ich rozwiązania. Omówiony zostanie również potencjał dystrybucyjny polsko-ukraińskich projektów. Wśród panelistów będą przedstawiciele instytucji państwowych, dystrybutorzy oraz ukraińscy i polscy producenci z prywatnych i państwowych wytwórni filmowych.
W panelu wezmą udział między innymi:
Kasia Kuczyńska – producentka, Valeria Sochyvets – producentka, Ivanna Diadiura – producentka, prof. Paweł Kossecki, Konrad Sosnowski – sales manager
Moderacja: producentka filmowa Maria Krausse
Katarzyna Kuczyńska jest producentką filmową w warszawskiej fimrie HAKA FILMS. Pierwszy film dokumentalny firmy — BOYLESQUE Bogny Kowalczyk, miał premierę na Hot Docs 2022 w Konkursie Głównym, zdobywając nagrodę Best International Emerging Filmmaker Award. W 2023 roku HAKA FILMS (jako koproducent) pokazywało premierowo film NIE ZNIKNIEMY w reżyserii Alisy Kovalenko na 73. Berlinale w sekcji Generation.Trzeci filmu dokumentalny HAKA FILMS, przy którym Kasia Kuczyńska pełniła funkcję producentki, LILI w reżyserii Sylwii Rosak, miał swoją premierę światową na 39. Santa Barbara Film Festival w Kalifornii w 2024 roku.Obecnie Katarzyna produkuje kilka filmów dokumentalnych, w tym nowy film Alisy Kovalenko FRONTLINE (dofinansowany przez Chicken & Egg Critical Issues Fund) i UBEZPIECZENIE OD METEORYTÓW w reżyserii Natalii Śliwowskiej (we współpracy z amerykańską firmą Plan B Enterteinment i platofrmą MUBI).
Iwanna Diadiura – ukraińska producentka filmów fabularnych, pracowała przy tworzeniu ważnych filmów dla ukraińskiej kinematografii. W szczególności: „Szare pszczoły”, „Modlitwa Obcego”, „Khaitarma”, „Cyborgi”.
Prof. Paweł Kossecki – producent filmowy, profesor nadzwyczajny na Wydziale Organizacji Sztuki Filmowej PWSFTViT im. L. Schillera w Łodzi, dr hab. w dyscyplinie finanse, doradca podatkowy, prezes zarządu Kossecki Tax Planning. W przeszłości pracował kilka lat dla amerykańskiego funduszu finansującego rozwój mediów w krajach rozwijających się, głównie Wspólnocie Niepodległych Państw, Azji Południowo-Wschodniej i Ameryce Łacińskiej, gdzie zajmował się min. analizą i ewaluacją business planów, i sprawozdań finansowych, restrukturyzacjami przedsiębiorstw działających na rynkach przechodzących transformacje związane z działaniami wojennymi, transformacjami ustrojowymi oraz ostrymi kryzysami ekonomicznymi. Obecnie prowadzi wykłady na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Leona Koźmińskiego czy Szkole Głównej Handlowej.
Konrad Sosnowski kieruje SONOVISION jako CEO i Head of Acquisitions od ponad 10 lat. Urodzony i wychowany w Los Angeles, jest uznawany za eksperta w sprzedaży i dystrybucji filmów, specjalizującego się w sprzedaży i dystrybucji filmów we wszystkich dziedzinach na całym świecie, w tym w kinie, telewizji i VOD. Mając korzenie w rodzinnym biznesie filmowym w USA, posiada głębokie zrozumienie dynamiki rynku. Jego strategiczna wizja pozwoliła SONOVISION zbudować silne partnerstwa i skutecznie poruszać się po zmieniającym się krajobrazie dystrybucji filmów, zapewniając solidną obecność w branży. Sonovision to amerykańska firma sprzedaży/dystrybucji z siedzibą w Warszawie w Polsce, z biurami w Los Angeles i Wiedniu. Dzięki długiej historii w branży filmowej ma silne relacje i doświadczonych partnerów na całym świecie. W USA i w Polsce zajmuje się dystrybucją kinową, a na całym świecie reprezentuje wiele filmów jako agent sprzedaży. Sonovision jest obecny na wszystkich głównych festiwalach filmowych i targach i jest zawsze otwarty na nowe partnerstwa i przedsięwzięcia.
Waleria Soczyweć – ukraińska producentka, reżyserka, scenarzystka. Od 2012 roku jest kuratorką programu filmowego festiwalu GOGOLFEST. Od 2014 do 2017 była dyrektorką programową kina GOGOLFEST. W 2015 roku założyła organizację publiczną “Nowoczesne Kino Ukraińskie”, której celem jest popularyzacja kina ukraińskiego. Prace Walerii Soczyweć, jako producentki i reżyserki, wielokrotnie brały udział i zdobywały nagrody w programach konkursowych czołowych ukraińskich i międzynarodowych festiwali. Jeden z jej filmów był nominowany do Oscara Amerykańskiej Akademii Filmowej.
Dariusz Jabłoński – producent, reżyser filmowy, właściciel studia “Apple Film Production”. Od 1994 wiceprezes, a od 1999 prezes Stowarzyszenia Niezależnych Producentów Filmowych i Telewizyjnych. Od 2000 do 2004 roku był prezesem Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych (KIPA). Pomysłodawca i organizator Polskich Nagród Filmowych oraz założyciel Niezależnej Fundacji Filmowej, powołanej dla promocji filmu polskiego i jego twórców w kraju i za granicą. Członek Europejskiego Klubu Producentów i Europejskiej Akademii Filmowej. Od roku 2010 przewodniczący Stowarzyszenia “Filmowi Reżyserzy i Producenci Polscy”, od roku 2015 wiceprezes Europejskiego Klubu Producentów. Członek Polskiej Akademii Filmowej, od roku 2012 jej prezydent.