IVAN I MARTA

Tego wieczoru był bardziej zmartwiony niż zwykle. Musiał wyjść na scenę i powiedzieć ważne słowa. Oczy i uszy KGB były wszędzie; już go obserwowali. To była premiera „Cieni zapomnianych przodków” z 1965 roku, filmu, który kilka lat później został wydany na Zachodzie jako „Dzikie konie ognia”. Ivan Dziuba wygłosił przemówienie do publiczności. Był pewien, że jego przyjaciele, którzy byli wśród widzów, będą go wspierać…Iwan Dziuba, naukowiec, literaturoznawca, pisarz, wybitna postać lat 60-tych, był pierwszym, który publicznie oskarżył reżim komunistyczny o ściganie i aresztowanie ukraińskich intelektualistów, takich jak pisarze, naukowcy, artyści, kompozytorzy. Iwan został następnie aresztowany przez KGB. Marta, jego żona, stała się jego Aniołem Stróżem i poświęciła się Iwanowi. Ivan i Marta to również historia miłości. PREMIERA POLSKA

Iwan Dziuba to pisarz, krytyk sztuki, członek Akademii Nauk Ukrainy, osoba publiczna z pokolenia lat sześćdziesiątych. Jako pierwszy publicznie zwrócił się do swoich rodaków w sprawie aresztowań ludzi kultury i nauki w Ukrainie, które rozpoczęły się po odwilży. Jego praca „Internacjonalizm czy rusyfikacja” stała się bestsellerem niezależnego wydawnictwa Samvydav i od tego czasu był ścigany i monitorowany przez słynne KGB. Jego wystąpienie miało miejsce podczas słynnej premiery filmu „Cienie zapomnianych przodków” Siergieja Paradżanowa w 1965 roku w nowo wybudowanym kinie „Ukraina”. Wkrótce został aresztowany i osadzony w więzieniu. Śledztwo trwało półtora roku i cały ten czas spędził w celi aresztu śledczego. Ze względu na zdiagnozowaną u niego w młodym wieku gruźlicę, został zmuszony do ubiegania się o ułaskawienie. Wielu jego towarzyszy nigdy mu tego nie wybaczyło…

Jego żona Marta urodziła się we Lwowie. Tam się poznali i spędzili razem całe życie w Kijowie. Marta poświęciła swoje życie Ivanowi i jego obowiązkom. Usłyszymy tę historię z jej ust. Iwana zobaczymy tylko w krótkich występach, głównie podczas obchodów jego 90. urodzin. Iwan zmarł dzień przed atakiem armii rosyjskiej na Ukrainę.

Gatunek: Film dokumentalny
Reżyseria Serhii Bukovskyi
Scenariusz Victoria Bondar, Serhii Bukovskyi
Zdjęcia Oksana Ivanyuk
Montaż Roman Yelenskyi
Muzyka Sandro Di Stefano
Język ukraiński. Napisy polskie
Ukraina 2023, 75’

Serhii Bukovskyi

Serhii Bukovskyi

Reżyser

Serhii Bukovskyi  urodził się w Baszkirii, autonomicznej republice byłego Związku Radzieckiego. Jego ojcem był reżyser filmowy Anatolij Bukovskyi, a matką aktorka filmowa Nina Antonowa. Od dzieciństwa mieszka w Kijowie. Ukończył reżyserię na Wydziale Filmowym Kijowskiego Państwowego Instytutu Sztuk Pięknych im. Po odbyciu służby wojskowej w Armii Radzieckiej przez ponad dekadę pracował w Ukraińskim Studiu Filmów Dokumentalnych. Podczas swojej 40-letniej kariery filmowej Serhii nakręcił ponad 30 filmów. Niektóre z nich otrzymały nagrody na prestiżowych międzynarodowych festiwalach filmowych w Lipsku, Nyon, Amsterdamie, Krakowie, Nowym Jorku.

Wybrana filmografia:
2024 Bonjour — Bonsoir 
2023 Ivan i Marta 
2020 V. Silvestrov 
2016 Główna Rola 
2008 Żywi 

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się do naszego newslettera

Dołącz do naszej listy mailingowej, aby otrzymywać najnowsze wiadomości i aktualizacje od naszego zespołu.

Nasza polityka prywatności

Subskrypcja powiodła się!