Ukraina! 8. Festiwal Filmowy już jesienią w całej Polsce.

4 sierpnia 2023

Ukraina! 8. Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 18-24 października 2023 r. w Kinotece i kinie Amondo w Warszawie, a także w innych miastach Polski takich jak Wrocław, Kraków, Poznań, Opole, Gdańsk, Gliwice i Płock i in. oraz online od 27 października do 12 listopada 2023 r.

UKRAINA! Festiwal Filmowy to jedyny festiwal filmów ukraińskich w Polsce. W tym roku będzie to już ósma edycja. W ramach programu pokazanych zostanie ponad 60 filmów, w tym nowe filmy fabularne, dokumentalne, krótkometrażowe i animowane, a zarazem najlepsze, nagradzane na festiwalach filmy, które powstały w Ukrainie w ciągu ostatnich lat.  Kino ukraińskie z roku na rok budzi coraz większe zainteresowanie międzynarodowych festiwali, krytyków filmowych oraz widzów. Festiwal od 2016 roku kieruje uwagę widzów na tę niezwykle bogatą kinematografię, która jest ponownie zagrożona po ataku Rosji. Od lutego 2022 roku Fundacja Luna Plus, organizator festiwalu zorganizowała ponad 150 pokazów charytatywnych w całej Polsce, z których cały dochód został przekazany na pomoc Ukrainie.

Na tegoroczny festiwal złożą się między innymi sekcje: OBLICZA UKRAINY, RETROSPEKTYWY: KINO NIEPODLEGŁOŚCI, WIELKI GŁÓD oraz KONKURS NA NAJLEPSZY FILM KRÓTKOMETRAŻOWY. W tym roku po raz pierwszy zostaną przyznane nagrody dla najlepszego filmu fabularnego i dokumentalnego, wyłonione przez jury.

 

Nowością będzie również sekcja U!FF DOSTĘPNA – część filmów zostanie przygotowana z audio deskrypcją i napisami oraz pętlą indukcyjną dla osób niesłyszących.

    W programie znajdą się między innymi

DO YOU LOVE ME?, reż. Tonia Nojabrowa

Kijów, rok przed upadkiem Związku Radzieckiego. Siedemnastoletnia Kira marzy o aktorskiej karierze. Wraz z upadkiem tak dobrze znanego przez bohaterkę kraju rozpada się też jej rodzina. To drugi film w dorobku Toni Nojabrowej, a zarazem częściowo autobiograficzna opowieść o dojrzewaniu na tle wielkich politycznych przemian.

Do You Love Me 980x551 1 Ukraina! Festiwal Filmowy

KAMIEŃ. PAPIER. GRANAT, reż. Iryna Ciłyk

Lżejszą tematykę reprezentuje obraz pod symptomatycznym tytułem “Kamień. Papier. Granat” odnoszący się do popularnej dziecięcej zabawy i trawestujący ów motyw w ironiczny sposób. To ukraińska, słodko-gorzka recepcja amerykańskiego schematu gatunkowego coming of age osadzonego w przaśnych postsowieckich realiach lat 90-tych XX wieku.

LUKSEMBURG LUKSEMBURG, reż. Antonio Lukicz

To drugi pełnometrażowy film po MOJE MYŚLI SĄ CICHE, świetnie przyjętym przez krytyków
i publiczność debiucie młodego reżysera. Dwaj bracia wyruszają na poszukiwanie ojca, który opuścił ich, gdy byli dziećmi, po tym, jak dowiedzieli się, że umiera w Luksemburgu. Kolya uważa go za bohatera, podczas gdy Wasilij uważa go za łajdaka.

1 DZIEŃ W UKRAINIE, reż. Wołodymyr Tychyj

Akcja filmu rozgrywa się na Ukrainie jednego dnia: 14 marca 2022 roku, 2 944 dnia wojny rosyjsko-ukraińskiej. W ciągu ostatnich kilku tygodni intensywne działania wojenne surrealistycznie wymieszały miejsca i ludzi, tworząc postapokaliptyczny wymiar ujawniający nowe role. Tysiące Kijowian zamieszkało na stacjach metra. Spokojne wcześniej przedmieścia stolicy zostały przekształcone w strefy walk, zniszczeń i grabieży dokonywanych przez rosyjskich okupantów.

W UKRAINIE, reż. Tomasz Wolski, Piotr Pawlus

Wśród tych tytułów, które w szczególny i niestandardowy sposób pochylają się nad tematem wojny znajduje się nowy obraz W UKRAINIE, który pokazuje przede wszystkim skutki wojny, nie zaś wojnę jako taką sprowadzoną do działań militarnych.

„THE LIVING”, reż. Sergij Bukowski

Głośny i monumentalny dokument Sergija Bukowskiego pod tytułem “The Living” opowiada o tragedii Wielkiego Głodu w Ukrainie. Tragedia Hołodomoru była częścią wielkiego światowego dramatu, który rozpoczął się w latach 30-tych: wielki kryzys w USA, Hitler w Niemczech, wojna Stalina z chłopami.Ta ostatnia odebrała chłopom własność prywatną bez możliwości wyboru. Sytuację w ZSRR pogorszyła również polityka rządu wobec wszelkich ruchów tożsamości narodowej w całym kraju, a zwłaszcza w Ukrainie.

SPOTKANIA Z TWÓRCAMI

Po projekcji filmów odbędą się spotkania z twórcami. Planujemy ok 40 gości z Ukrainy i Polski.

W tym roku po raz trzeci odbędzie się KONKURS NA NAJLEPSZY FILM KRÓTKOMETRAŻOWY. To doskonała okazja do prezentacji młodych, niezależnych twórców, którzy związani są z polską i ukraińską kinematografią. Nabór filmów trwa do 31 lipca. Do konkursu można zgłaszać filmy krótkometrażowe filmy fabularne, dokumentalne lub animowane, nie dłuższe niż 35 minut, wyprodukowane w latach 2021–2023:

– produkcji ukraińskiej,

– produkcji polskiej oraz innych państw (produkcje związane z Ukrainą poprzez np. tematykę, miejsce realizacji czy udział ukraińskich aktorek, aktorów i/lub twórczyń, twórców).

Spośród zgłoszeń wyłonionych zostanie 20 filmów,, które będą oceniane przez Jury profesjonalne jak i jury społeczne. W konkursie będzie można zobaczyć filmy z Ukrainy, Polski a także innych krajów.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

W ramach imprez towarzyszących odbędą się spotkania z twórcami, debaty, wystawy, warsztaty w tym:

DEBATY:

PRACA NA FRONCIE I W WARUNKACH WOJENNYCH – spotkanie z dziennikarzami i twórcami flmowymi działającymi w Ukrainie w warunkach wojennych

KOBIETY FILMU – spotkanie z twórczyniami z Polski i Ukrainy poświęcone sytuacji w ukraińskiej branży filmowej i możliwościach współpracy z polskimi twórcami i pozyskania finansowania na projekty filmowe

ZROZUMIEĆ UKRAINĘ PRZEZ LITERATURĘ – spotkanie wokół literatury polsko-ukraińskiej

WOJNA Z PERSPEKTYWY DZIECKA – Jak dzieci postrzegają otaczającą je rzeczywistość i jak próbują ją sobie wytłumaczyć

WYSTAWY:

Wystawa fotografii polskiego artysty Sebastiana Płocharskiego, dotycząca sytuacji mieszkańców Donbasu

Wystawa prac ukraińskiej artystki wizualnej i ilustratorki Aliny Potemskiej (autorski plakatu festiwalowego)

WARSZTATY:

WARSZTATY MISTRZOWSKIE – spotkania warsztatowe z uznanymi reżyserkami i reżyserami ukraińskimi nagradzanymi na międzynarodowych festiwalach filmowych

WARSZTATY TWORZENIA UKRAIŃSKICH WYCINANEK.

WARSZTATY PSYCHOLOGICZNO EDUKACYJNE – warsztaty dla licealistów połączone z projekcją ukraińskiego filmu krótkometrażowego pt. Julia. Podczas warsztatu zostaną przeanalizowane główne wątki oraz konstrukcja filmu a także poruszone zostaną kwestie migracji

U!FF DLA DZIECI – zabawy z animatorami i pokazy filmowe dla najmłodszych widzów

W czasie festiwalu ogłoszony zostanie plebiscyt publiczności. Publiczność wybierze najlepszy film festiwalu.

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się do naszego newslettera

Dołącz do naszej listy mailingowej, aby otrzymywać najnowsze wiadomości i aktualizacje od naszego zespołu.

Nasza polityka prywatności

Subskrypcja powiodła się!