„Smak wolności” to kulinarna opowieść o miłości i przepyszna filmowa wizyta we Lwowie, która z miejsca podbiła serca ukraińskich widzów oraz stała się przebojem tamtejszych kin. Film pojawi się na polskich ekranach już 31 maja.

Młoda dziewczyna, kucharka Waria, traci pracę, ponieważ nikt nie chce jeść jej wykwintnych potraw w przydrożnej, prowincjonalnej kawiarni. Miła, energiczna, dowcipna, decyduje się uciec do dużego miasta, aby pokazać, że jest w stanie zostać szefową kuchni w restauracji na wysokim poziomie. W pracy pomaga jej książka autorstwa Olgi Franko – ukraińskiej autorki bestsellerowych książek kucharskich. 

Inspiracją do powstania filmu jest postać Olgi Franko, której książki zostały zakazane w ZSRR i sklasyfikowane jako literatura „burżuazyjna”. Olga, świetnie zagrana przez Irmę Vitowską, była autorką bestsellerowych książek kucharskich, które cieszyły się wielką popularnością wśród ukraińskich gospodyń w latach 20. i 30. XX wieku. Jedna z nich, „Pierwsza ukraińska powszechna kuchnia praktyczna” wydana w 1929 roku, w filmie stała się prawdziwym skarbem dla głównej bohaterki, młodej kucharki Warii.

Zawsze inspirowały mnie ukraińskie tradycje. Chciałam promować naszą charakterystyczną, bogatą kulturę kulinarną wśród młodych ludzi. W poszukiwaniu idealnej formuły, aby nasza własna historia była interesująca, nowoczesna i wciągająca dla widzów, mój zespół i ja stworzyliśmy filmową opowieść: z odrobiną magii i udziałem naszych gwiazd, smakoszy i ambasadorów kultury kulinarnej – mówi scenarzystka filmu, Olena Morentsova-Shulyk.

Wszyscy aktorzy, którzy zagrali role kucharzy, odbyli szkolenia u prawdziwych szefów kuchni i staże w restauracji Alexa Yakutova (w filmie zagrał samego siebie)

Wśród doborowej obsady znajdują się takie nazwiska jak Iryna Kudashova, Irma Vitovska – gwiazda ukraińskiego kina, Tetiana Malkova (znana w Polsce z serialu „Zamieszkajmy razem”), Jamala – ukraińska piosenkarka, zwyciężczyni Konkursu Piosenki Eurowizji w 2016 roku oraz i polski aktor Tomasz Sobczak.

„Smak wolności” to wspaniały, pogodny film dla całej rodziny! – mówi o filmie reżyser, Oleksandr Berezan.

Od 31 maja „Smak wolności” będą mogli obejrzeć widzowie w  wybranych kinach w Polsce, między innymi w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Poznaniu, Toruniu, Wrocławiu, Łodzi, Olsztynie, Nowym Sączu czy Kielcach.

Kina w których będzie wyświetlany film

Dystrybutorem filmu w polskich kinach jest Fundacja Luna Plus, organizator UKRAINA! Festiwal Filmowy – jedynego festiwalu filmów ukraińskich w Polsce. Kino ukraińskie z roku na rok budzi coraz większe zainteresowanie międzynarodowych festiwali, krytyków filmowych oraz widzów. Festiwal od 2016 roku kieruje uwagę widzów na tę niezwykle bogatą kinematografię, która jest ponownie zagrożona po ataku Rosji. 

 

Kontakt dla mediów

Bartosz Lachowicz

pr@ukrainaff.com

881-251-141

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się do naszego newslettera

Dołącz do naszej listy mailingowej, aby otrzymywać najnowsze wiadomości i aktualizacje od naszego zespołu.

Nasza polityka prywatności

Subskrypcja powiodła się!