Warszawska premiera ukraińskiej komedii „Smak wolności” już 25 maja w kinie Atlantic a od 31 maja w kinach w całej Polsce!

Już 25 maja w warszawskim kinie Atlantic odbędzie się premiera ukraińskiej komedii romantycznej „Smak wolności”. Pokaz organizowany jest w ramach cyklu CINEMA UKRAINA! wspólnie z Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Po projekcji organizatorzy zapraszają spotkanie z odtwórcami głównych ról: Irmą Vitowską, Tetianą Malkovą i Tomaszem Sobczakiem. Film na ekranach polskich kin pojawi się 31 maja.

„Smak wolności” to kulinarna opowieść o miłości i przepyszna filmowa wizyta we Lwowie, która z miejsca podbiła serca ukraińskich widzów oraz stała się przebojem tamtejszych kin.

Młoda dziewczyna, kucharka Waria, traci pracę, ponieważ nikt nie chce jeść jej wykwintnych potraw w przydrożnej, prowincjonalnej kawiarni. Miła, energiczna, dowcipna, decyduje się uciec do dużego miasta, aby pokazać, że jest w stanie zostać szefową kuchni w restauracji na wysokim poziomie. W pracy pomaga jej książka autorstwa Olgi Franko – ukraińskiej autorki bestsellerowych książek kucharskich.

Inspiracją do powstania filmu jest postać Olgi Franko, której książki zostały zakazane w ZSRR i sklasyfikowane jako literatura „burżuazyjna”. Olga, świetnie zagrana przez Irmę Vitowską, była autorką bestsellerowych książek kucharskich, które cieszyły się wielką popularnością wśród ukraińskich gospodyń w latach 20. i 30. XX wieku. Jedna z nich, „Pierwsza ukraińska powszechna kuchnia praktyczna” wydana w 1929 roku, w filmie stała się prawdziwym skarbem dla głównej bohaterki, młodej kucharki Warii.

Zawsze inspirowały mnie ukraińskie tradycje. Chciałam promować naszą charakterystyczną, bogatą kulturę kulinarną wśród młodych ludzi. W poszukiwaniu idealnej formuły, aby nasza własna historia była interesująca, nowoczesna i wciągająca dla widzów, mój zespół i ja stworzyliśmy filmową opowieść: z odrobiną magii i udziałem naszych gwiazd, smakoszy i ambasadorów kultury kulinarnej – mówi scenarzystka filmu, Olena Morentsova-Shulyk.

Wszyscy aktorzy, którzy zagrali role kucharzy, odbyli szkolenia u prawdziwych szefów kuchni i staże w restauracji Alexa Yakutova (w filmie zagrał samego siebie)

Wśród doborowej obsady znajdują się takie nazwiska jak Iryna Kudashova, Irma Vitovska – gwiazda ukraińskiego kina, Tetiana Malkova (znana w Polsce z serialu „Zamieszkajmy razem”), Jamala – ukraińska piosenkarka, zwyciężczyni Konkursu Piosenki Eurowizji w 2016 roku oraz i polski aktor Tomasz Sobczak.

Po filmie w kinie Atlantic. odbędzie się spotkanie z odtwórcami głównych ról w filmie – irmą Vitowską, Tetieną Malkovą i Tomaszem Sobczakiem.

Smak wolności to wspaniały, pogodny film dla całej rodziny! – mówi o filmie reżyser, Oleksandr Berezan.

Premierowy pokaz organizowany jest w ramach cyklu CINEMA UKRAINA! przez Festiwal Filmowy UKRAINA! oraz Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Jego celem jest promowanie kultury i sztuki filmowej Ukrainy, integrację społeczności polskiej i ukraińskiej oraz wsparcie ukraińskiej kinematografii.

Od 31 maja „Smak wolności” będą mogli obejrzeć widzowie w  wybranych kinach w Polsce, między innymi w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Poznaniu, Toruniu, Wrocławiu, Łodzi, Olsztynie, Nowym Sączu czy Kielcach.

Dystrybutorem filmu w polskich kinach jest Fundacja Luna Plus, organizator UKRAINA! Festiwal Filmowy – jedynego festiwalu filmów ukraińskich w Polsce.

Kontakt dla mediów

Bartosz Lachowicz

pr@ukrainaff.com881-251-141

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się do naszego newslettera

Dołącz do naszej listy mailingowej, aby otrzymywać najnowsze wiadomości i aktualizacje od naszego zespołu.

Nasza polityka prywatności

Subskrypcja powiodła się!